cestovni-ruch.czCOT BusinessCOT mediaCZeCOT.infoWMP.czXMLevents

Hlavní stránka

Foto a video - to je, oč tu běží

E-mail
Pátek, 26 únor 2010

V minulém článku jsme si představili několik technologických novinek na turistickém portálu CZeCOT.com včetně možností Google Street View, zpřístupňující virtuální pohled do mnoha míst České republiky. Rozvoj portálu pokračuje neúprosně dále, a tak přicházíme s dalším rancem novinek, tentokráte čistě multimediálních, které bychom čtenářům časopisu rádi představili.

Toulavá kamera

Televizní seriál České televize pod názvem Toulavá kamera jistě není potřeba sáhodlouze představovat. Za jeho přibližně pětiletou historii reportéři tohoto pořadu navštívili opravdu velké množství atraktivních míst České republiky s tím, že na http://toulavakamera.ct24.cz je zpřístupněn archiv těchto reportáží, který aktuálně sahá až do prosince roku 2007. Vzhledem k tomu, že většina reportáží prezentuje turistické atraktivity, rozhodli jsme se odkazy na tyto videoprezentace propojit s objekty v databázi turistického portálu CZeCOT.com. Uživatel, který nyní na CZeCOTu či některém z propojených regionálních portálů nalezne některý z navštívených objektů, si tak snadno může přes záložku Video spustit její reportáž na „Toulavce". Vzhledem k tomu, že video zpřístupněné Českou televizí není z technických a autorskoprávních důvodů možné spouštět na jiných webech než provozovaných Českou televizí, odkazy ke spuštění videa uživatelům odskakují do nového okna. To ale jistě uživatelé přijmou s pochopením. K 17. únoru 2010 bylo na portálu zpřístupněno celkem 482 videoreportáží Toulavé kamery.

Mapa zaznačující hustotu reportáží Toulavé kamery na území ČR.
Mapa zaznačující hustotu reportáží Toulavé kamery na území ČR


Ukázka videogalerie na portálu Vychodni-Cechy.info.
Odkazy na pořady Toulavé kamery se objevily i na propojených regionálních turistických portálech – ukázka videogalerie portálu Vychodni-Cechy.info

Videotour

Logo VideotourO projektu Videotour vyšla již informace v jednom z minulých vydání časopisu COT Business. Vzhledem k tomu, že tento časopis pečlivě čteme (jistě jsme touto větou udělali radost vydavateli…), rozhodli jsme se provozovatele kontaktovat s nabídkou spolupráce, na kterou provozovatel, společnost TV Gimi, na setkání v rámci veletrhu Regiontour v Brně kývnul. Oč se tedy konkrétně jedná: projekt Videotour mapuje zajímavá turistická místa v jižních Čechách a postupně je zpřístupňuje formou videomedailonků ve třech jazykových mutacích v rámci webových stránek www.videotour.cz . Vzájemná spolupráce spočívá v tom, že všechny tyto videoprezentace jsou dostupné také v rámci turistického portálu CZeCOT.com a rovněž turistického mapového portálu Tourmapy.cz, čímž dojde ke zvýšení publicity zpracovaných videoprezentací. Celkem bylo takto zpřístupněno na 100 různých míst, každá ve 3 jazykových mutacích (česky, anglicky, německy).

Panoramio, Flickr, Wikipedia...jak se to hezky rýmuje 

Logo Panoramio.comProjekt Panoramio byl vytvořen dvěma kamarády pocházejících z jihovýchodní části Španělska a v červenci roku 2007 převzat společností Google. Jako řada jiných fotoportálů je založen na možnosti ukládat si zde vlastní fotografie, tento byl však výjimečný především tím, že každé fotografii je možné přiřadit místo na mapě a vytvářet tak vlastní mapu fotografií (např. z nějakého výletu apod.). Tím, že byl projekt převzat společností Google, byly fotografie uživatelů zpřístupněny i v rámci Google map. Díky poskytovanému API rozhraní jsou nově také na portálu CZeCOT. com a nepřímo i na propojených regionálních turistických portálech.

 

Ukázka homepage Panoramio.com.

Logo Flickr.comPortál Flickr je v podstatě obdobná služba pro ukládání fotografií s tím, že původně byly fotografie uspořádány především pomocí tagů (štítků) a možnost mapové lokalizace byla přidána až posléze. Od Panoramia se liší zejména tím, že jej vlastní a provozuje konkurent, společnost Yahoo!. Obdobně jako Panoramio však také poskytuje API rozhraní, pomocí kterého je možné fotografie zpřístupňovat na jiných webech, a i v tomto případě se do seznamu těchto webů zařadil CZeCOT.com.

Ukázka homepage Flickr.com

Prakticky to tedy funguje tak, že v momentě, kdy si uživatel zobrazí prezentaci některého objektu na portálu CZeCOT.com, nemusí si prohlížet jen fotografie pořízené či získané jeho provozovatelem, ale také od fotografů využívajících servery Panoramio či Flickr, kteří fotografie zpřístupnili pro API rozhraní.

Ukázka prezentace objektu Tančící dům v Praze na portálu CZeCOT.com.


Jak je patrné na této ukázce, prezentace Tančícího domu díky těmto realizovaným propojením disponuje jak vlastními fotografiemi uloženými na portálu, tak i fotografiemi od uživatelů obou výše uvedených foto serverů. Ty navíc ještě doplňuje i virtuální pohled z ulice z Google Street View. Pro pořádek jen uveďme, že veškerá práva k fotografiím nadále patří jejich autorům a fotografie nejsou kopírovány, ale pouze zpřístupněny prostřednictvím API rozhraní a zobrazovány ze serverů jejich poskytovatele.

Logo Wikipedie.Bystrý čtenář se jistě ptá, co s tím vším má ještě společného Wikipedie. V podstatě i ta disponuje kromě jiného rozsáhlým mediaarchivem, a přestože její rozhraní neumožňuje vyhledávat fotografie přes GPS souřadnice, umožňuje využívat obsahu pro jiné webové stránky (mimo jiné) za podmínky, že bude zachována poskytnutá licence. Pro CZeCOT to má praktický dopad v tom, že díky naprogramovanému propojení byly doplněny obrázky do databanky osobností a postupně budou doplňovány i k jednotlivým turistickým cílům. Autoři fotografií tak v případě zájmu nemusí své fotografie duplicitně zpřístupňovat na CZeCOTu (i taková možnost u jednotlivých objektů je), ale stačí je umístit na Wikipedii, odkud se následně mohou dostat i na CZeCOT.

 
< Předch.   Další >