cestovni-ruch.czCOT BusinessCOT mediaCZeCOT.infoWMP.czXMLevents

Hlavní stránka arrow Aktuality arrow Maximálně přizpůsobivý portál Beskydhost.cz

Maximálně přizpůsobivý portál Beskydhost.cz

E-mail
Čtvrtek, 21 březen 2013

Nově spuštěný portál Beskydhost.cz je v několika ohledech netradiční. Má responsivní design, mapy jsou jeho integrovanou součástí, obsah přizpůsobuje geografické poloze uživatele a kromě klasické použitelnosti se zaměřuje i na uživatelskou přizpůsobivost. Že ničemu z toho nerozumíte? Nevadí, vše si postupně vysvětlíme...

Kdo je Beskydhost 

Logo BESKYDHOSTu.Beskydhost je občanské sdružení fyzických a právnických osob podnikajících v hostinské živnosti a příbuzných oborech v oblasti cestovního ruchu v oblasti Beskyd pod Lysou horou. Díky grantu od Moravskoslezského kraje nechalo u naší společnosti vytvořit nový portál, který prezentuje nejen samotné sdružení, ale především nabízí turistům a návštěvníkům Beskyd služby svých členů.

Uživatelsky přizpůsobivý portál

Nový portál funguje v 5 jazykových mutacích (česky, anglicky, německy, polsky a rusky), což pohodlně pokrývá jazyky, kterými hovoří valná většina návštěvníků Beskyd.

Když se mluví o webových stránkách, v souvislosti s uživateli se nejčastěji hovoří o snadné použitelnosti, tedy aby web byl co nejsnadněji ovladatelný jeho uživateli. Nový web Beskydhost.cz však použitelnost posouvá ještě o úroveň dále a snaží se uživateli navíc ještě i v některých oblastech přizpůsobit.

Netradiční vlastností webu je přizpůsobování obsahu webu geografické poloze uživatele, kterou spíše známe z oblasti mobilních aplikací. Tuto funkci jistě využijí především lidé, kteří se již v oblasti Beskyd pod Lysou horou nacházejí. V momentě, kdy portál navštívíte, vás prohlížeč požádá o sdělení vaší polohy. Pokud povolíte sdělení své polohy, vyhledané objekty se seřadí dle vzdálenosti od vaší aktuální polohy a pokud se nacházíte na území Beskyd pod Lysou horou, web vaší polohu i zakreslí na mapě. To může být praktické např. pokud web Beskydhost.cz používáte na svém tabletu či mobilu v terénu a chcete vyhledat nejbližší turistické cíle, restauraci či dokonce i akci konanou v okolí.

Právě mapy jsou další trochu netradiční záležitostí tohoto portálu. Mají totiž svoje pevné místo v layoutu webu. Webová stránka je rozdělena na 3 základní části - vrchní část tvoří záhlaví a navigace, spodní část je pak rozdělena na mapovou aplikaci na levé straně a pravou s výpisem objektů. Důvodem pro toto řešení je přinést návštěvníkům prostorovou vizualizaci. Pokud někdo např. hledá ubytovací zařízení a chci nalézt to, co je nejbližší Lysé hoře, pak mu v tom velmi dobře pomůžou právě tyto mapy a zákres objektů na ní. Podobně tomu může být s akcemi. Portál umožňuje vypsat akce dle různých období a stejně jako objekty je zakresluje na mapě. Uživatel se pak může snadno rozhodnout podle vzdálenosti k nim, které akce navštíví a které ne.

Plánování výletu na mapách usnadňuje také možnost přepínání různých mapových podkladů (normální, turistická, letecká) a zákres tras. V současné době se zobrazují pěší a cyklistické značené trasy spolu s naučnými stezkami, do budoucna přibudou ještě zimní běžecké trasy a jezdecké trasy. Mapové podklady a značené trasy jsou zobrazovány díky rozhraní od Mapy.cz.

Portál nicméně mapy nikomu nenutí, pokud o ně nestojí. Každý uživatel si může zmenšit či zcela vypnout mapový zákres, a to velmi jednoduše tak, že si posune předělovač mezi levým oknem s mapou a pravým oknem s výpisem objektů. Může si tak vlastně přizpůsobit vzhled portálu svým preferencím.

Neposlední „přizpůsobivou funkcí" portálu je tzv. responsivní design. Web byl navržen tak, aby se bez problému zobrazil na monitoru klasického desktopového (stolního) počítače, na tabletu s nízkým i vysokým rozlišením i na displejích mobilních zařízení, což mimochodem Google vtipně označuje jako tzv. „svět 4 obrazovek". Rozložení webové stránky se přizpůsobuje velikosti okna prohlížeče, takže i sami můžete vyzkoušet, jak web vypadá na mobilním zařízení, pokud zmenšíte šířku okna prohlížeče na vašem stolním počítači.

Podoba portálu na desktopovém počítači či tabletu při vyšším rozlišení. Podoba portálu Beskydhost.cz na stolním počítači či tabletu při nižším rozlišení.
 Vzhled portálu na stolním počítači nebo tabletu při vysokém a nízkém rozlišení
Vzhled portálu Beskydhost.cz na mobilu mobilního telefonu na šířku. Podoba portálu Beskydhost.cz na displeji mobilního zařízení na výšku.
 Vzhled portálu na mobilním/chytrém telefonu při zobrazení na šířku a na výšku.

Bohatý na obsah i funkce

Portál kromě výše uvedených vlastností také disponuje množstvím praktických funkcí. Naleznete zde fotogalerii, videogalerii, aktuality a informace o aktuálním počasí včetně jeho předpovědi.

Návštěvníci na něm mohou zaslat hromadnou poptávku, která je odeslána všem ubytovatelům - členům sdružení.

Portál nabízí bohatý kalendář akcí, který informuje o aktuálním dění z celé turistické oblasti Beskydy-Valašsko. Právě akce spolu s aktualitami jsou  hlavním obsahem newsletteru, který je každý týden rozesílán registrovaným uživatelům. Akce je možné odebírat také prostřednictvím RSS kanálu.

Zajímavou vychytávkou je pak integrace Facebookové prezentace do stránek portálu. Návštěvník se tak k obsahu této prezentace nedostane jen klasicky přes www.facebook.com/beskydhost, ale také na adrese www.beskydhost.cz/facebook.

Napojení na CZeCOT

Jako všechny turistické portály z naší dílny i tento je napojen na informační systém CZeCOT (více na www.czecot.info), což znamená že veškerý turistický obsah sdílí např. s portálem Moravskoslezského klastru cestovního ruchu KLACR www.ms-dovolena.cz či celostátním turistickým mapovým portálem www.tourmapy.cz.

Máte zájem o podobné řešení webové prezentace vašeho regionu? Neváhejte nás kontaktovat .
 
< Předch.   Další >