cestovni-ruch.czCOT BusinessCOT mediaCZeCOT.infoWMP.czXMLevents

Hlavní stránka arrow Aktuality arrow MojeOrlickehory.cz – nový turistický portál Orlických hor a Podorlicka

MojeOrlickehory.cz – nový turistický portál Orlických hor a Podorlicka

E-mail
Čtvrtek, 22 listopad 2012

Logo Orlické hory a Podorlicko.Počátek měsíce října se stal pro turistickou oblast Orlické hory a Podorlicko významným mezníkem v její historii. V tomto období byl spuštěn nový turistický portál, který by se měl v budoucnu stát hlavním komunikačním nástrojem místní destinační společnosti Orlické hory a Podorlicko. Portál byl zpřístupněn ve čtyřech, pro region strategických jazykových mutacích (česky, anglicky, německy a polsky) na doménách MojeOrlickehory.cz, EagleMountains.cz, Adlergebirge.cz a GoryOrlickie.cz.

Jako všechny turistické portály realizované společností World Media Partners, s.r.o., byl i tento portál vytvořen napojením na informační a rezervační systém CZeCOT , což kromě mnoha nesporných výhod znamená, že stejná turistická data naleznete i na „územně nadřazených portálech" jako je oficiální turistický portál Pardubického kraje Vychodni-Cechy.info či celostátní turistický mapový portál Tourmapy.cz, která jsou na systém CZeCOT také napojena. Vzhledem k tomu, že se území turistické oblasti OHP nachází i v Královéhradeckém kraji, nebude opomenuto ani na propojení s nově připravovaným turistickým portálem tohoto kraje Kralovehradeckyregion.cz. Vzhledem k odlišné technologii tohoto portálu se předpokládá využití nepřímého propojení pomocí XML exportů.

Co se týká plnění a aktualizací dat na portálu, tak tuto činnost zajišťují jak zapojená turistická informační centra, tak samotní aktéři cestovního ruchu na tomto území (provozovatelé kulturních zařízení, sportovišť, restaurací, ubytovacích a jiných zařízení). Vzhledem k tomu, že na území Pardubického kraje tato činnost je již standardně zajišťována (primárně pro portál Vychodni-Cechy.info), tak na území Královéhradeckého kraje bylo nezbytné zapojit a vyškolit TIC. Stranou nezůstali ani samotní poskytovatelé služeb v regionu, kteří byli o existenci portálu informováni spolu s výzvou na aktualizaci údajů prostřednictvím administračního rozhraní.

Základní rozdělení portálu je provedeno na 4 základní propagovaná témata: Léto a aktivní turistika, Zimní radovánky, Tradice a řemesla a Speciální nabídka. Tuto základní strukturu doplňují 3 další položky v menu s informacemi o regionu, nabídkou služeb a multimédií. Navigace byla navržena tak, aby uživatel měl možnost se dostat k požadovaným informacím různými cestami.

Mojeorlickehory.cz na iPhone.Portál disponuje i tzv. mobilní verzí zpřístupněné na adrese m.mojeorlickehory.cz, která je optimalizovaná pro menší displeje mobilních zařízení (chytrých telefonů). Tato verze navíc umožňuje vyhledávat objekty a akce ve vašem okolí v případě, že se právě nacházíte na území Orlických hor a Podorlicka (mobil vás požádá o souhlas s poskytnutím údajů o vaší poloze).

Pokud uvedený web navštívíte, tak již na hlavní stránce vás portál seznámí s regionem prostřednictvím tzv. mentální mapy, což je v podstatě jednoduchý nákres regionu s vyznačením základních geografických informací (řeky Tichá a Divoká Orlice, hranice s Polskem, horský masiv), do které jsou zaznačeny významné turistické cíle. Vzhledem k tomu, že mapa je generována dynamicky, je možné velmi snadno měnit zakreslené objekty a jejich popisy prostřednictvím administrace. Mapa je generována ve všech 4 jazykových mutacích a má svoji letní a zimní verzi. Cílem této mapy je zpřístupnit uživatelům jednoduché grafické představení regionu. Stačí přejet myší po zaznačených objektech na mapě a hned víte, zda-li jsou vybrané atraktivity natolik zajímavé, že se do regionu vypravíte nebo ne. Domníváme se, že pro uživatele vzhledem k užité interaktivitě může být dokonce časově efektivnější než videoprezentace.

Vedle portálu byla zřízena i nová Facebooková prezentace, která je propojena s portálem prostřednictvím boxů s ukázkou fanoušků. Obsah této prezentace si spravuje samotná destinační společnost Orlické hory a Podorlicko. Zkrátka ale nepřijdou ani uživatelé, co na Facebooku nemají svůj účet. Ti si mohou zaregistrovat odběr newsletteru, který každý týden upozorňuje na nejzajímavější akce konané v regionu e-mailem.

Facebooková prezentace Orlické hory a Podorlicko.

Jak již bývá u turistických portálů napojených na informační systém CZeCOT zvykem, portál disponuje praktickými funkcemi jako je např. plánovač výletů či aktuálním turistickým obsahem - např. v zimě aktuální sněhové podmínky a v létě kvalita přírodního koupání nebo sjízdnost řek a potoků, které regionem protékají.

V rámci zakázky byly pořízeny i tzv. e-hry, což jsou flashové aplikace, které jsou vložené do stránek portálu (v tomto případě do všech 4 jazykových mutací). Hry fungují na principu advergamingu (slovo advergaming vzniklo složením dvou anglických slov - advertisement a gaming a znamená něco jako „propagace hraním"). Návštěvník se baví hraním her a zároveň je postupně seznamován s regionem a jeho turistickými cíly. Vytvořeny byly celkem 2 e-hry. První hře „Osvobozování orlických hradů a zámků" byl vytvořen tento příběh: „Zlý čaroděj obsadil hrady a zámky v regionu Orlické hory a Podorlicko. Kolem každého vybudoval opevnění. Úkolem je rozbít všechna tato nepřátelská opevnění a osvobodit památky s omezeným množstvím munice." Hráč tak vlastně v rámci zábavy dobývá významné atraktivity regionu a průběžně je seznamován se zajímavostmi jednotlivých památek. Druhá e-hra "Orlické dobrodružství" hráče naopak prověří ve schopnostech ovládat kolo, inline brusle, snowboard a v kanoi na Orlici, tedy v aktivitách, které jsou pro region typické. Při všech těchto aktivitách jsou mu podél cesty zobrazovány opět atraktivity regionu. Prostřednictvím této hry je vlastně hráč virtuálně přenášen do regionu, kde plní různé úkoly.

E-hra na Mojeorlickehory.cz.

Vedle portálu, který byl spolufinancován z regionálního operačního programu Severovýchod, destinační společnost nechala vytvořit také nové vlastní webové stránky www.dsohp.cz a e-shop s nabídkou prodejných produktů a rezervačním systémem ubytování na adrese http://eshop.mojeorlickehory.cz.

Eshop Mojeorlickehory.cz.

Máte zájem o podobné komplexní řešení sběru a aktualizaci turistických informací ? Pokud ano, neváhejte nás kontaktovat .
 
< Předch.   Další >