cestovni-ruch.czCOT BusinessCOT mediaCZeCOT.infoWMP.czXMLevents

Hlavní stránka arrow Aktuality arrow Nový mobilní průvodce Svitav – podrobný rozsah a unikátní funkce

Nový mobilní průvodce Svitav – podrobný rozsah a unikátní funkce

E-mail
Úterý, 20 květen 2014

Logo GEOCITYMobilní turistický průvodce se postupně stává běžnou výbavou měst, které podporují cestovní ruch na svém území a chtějí nabídnout informační komfort pro své návštěvníky v oblasti turistických informací. Mezi ně se zařadilyo město Svitavy, které se rozhodlo pro produkt naší společnosti GEOCITY. Financování zajistil projekt Česko-polské hledání hvězdy Davidovy, který byl spolufinancován z prostředků ERDF prostřednictvím Euroregionu Glacensis.

Mobilní průvodce je k dispozici občanům a návštěvníkům města zdarma ve 4 jazykových mutacích - česky, anglicky, německy a polsky. Průvodce uživatele provede městem či pomůže nalézt hledanou službu. Obsahuje komplexní a aktualizované údaje o turistických a volnočasových objektech města s detailními informacemi o poskytovaných službách i podrobný kalendář akcí. Pro rychlé nalezení informace nabízí funkci fulltextu. 

Menu mobilního průvodceUkázka seznamu objektů v průvodci Prezentace objektu v mobilním průvodci

Jednotný sběr a aktualizace dat

Data spravuje svitavské informační centrum a samotní poskytovatelé těchto služeb prostřednictvím informačního systému CZeCOT (více na www.czecot.info). Vzhledem k tomu, že v Pardubickém kraji je realizován projekt centrálního sběru a aktualizace dat pro turistický portál Vychodni-Cechy.info, turistická data jsou sdílena s dalšími zdroji a tak se stejnými daty se uživatel setká kromě zmíněného webu také na oblastním turistickém portálu Ceskomoravskepomezi.cz a v kalendářích akcí, která se zobrazují na velkoplošném LED panelu na Svitavském stadionu, širokoúhlých televizích rozmístěných po městě či městském webu.

Široký rozsah

Historická mapa Svitav z roku 1929Průvodce nabízí nejen turistické cíle, ale i ubytovací a stravovací služby, informace o dopravě ve městě, sportoviště, kulturní zařízení. Pro mnohého turistu budou jistě praktické i informace o službách jako jsou směnárny, sauny či veřejné WC. Samostatnou sekcí průvodce je Cykloturistika, kde jsou kromě informací o cykloservisech a půjčovnách k dispozici také digitální zákresy městského cyklookruhu, okruhů v oblasti Brand a tipy na cyklovýlety do okolí. Spolu s mobilním průvodcem si také uživatelé mohou projít městský památkový okruh, kde jim průvodce ukáže nejen cestu na mapě s jejich aktuální polohou, ale také sdělí zajímavé informace o jednotlivých objektech na trase. A pokud si někdo nepotrpí na klasické prohlídky, mobilní průvodce i poradí, že městem je může provést samotný Oskar Schindler (samozřejmě jen virtuálně), a to prostřednictvím zábavné aplikace GEOFUN.

Mapa online, offline a navíc ještě historická

  Pro snadnou orientaci nabízí interaktivní mapu města, kde jsou zaznačeny nejvýznamnější turistické cíle s vyznačením vaší aktuální polohy. Mapu lze samozřejmě zobrazit i u každého vyhledaného objektu. Přepnout se uživatel může navíc na online verzi Mapy.cz či dokonce na offline mapy z roku 1929, které návštěvníka přenesou do meziválečné doby a  získá tím možnost se podívat na tehdejší názvy ulic a například i zjistit, které dnešní stavby v té době vůbec neexistovaly.

Rozšířená realita

Tato aplikace je navíc prvním městským průvodcem v ČR s tzv. rozšířenou realitou (augmented reality). Snadno si ji na výpise objektů může uživatel zapnout pomocí tlačítka AR ve spodní liště a již se pak jen otáčet s mobilem nasměrovaných kolem sebe, kde se mu spolu se vzdáleností ukazují objekty v jeho okolí na pozadí kamery jeho telefonu či tabletu.

Ukázka rozšířené reality

 

Kalendář akcí online

Průvodce nabízí i aktuální kalendář akcí, k jehož zobrazení a použití je třeba internetové připojení, neboť údaje o akcích se aktualizují prakticky neustále. Snadno si v něm můžete vybrat akce na víkend nebo vybírat mezi akcemi významnějšího rázu. Všechny ostatní informace v průvodci jsou dostupné offline bez internetového připojení.

Průvodce je ke stažení pro 3 různé operační systémy: Android, Windows phone, iOS. Dle statistik naší společnost vycházející z dosavadních počtů stažení předchozích mobilních průvodců (Lanškroun a Krkonoše) pokrývají tyto 3 verze cca 86% chytrých telefonů u uživatelů pohybujících se v ČR v současné době. Statistiky zahrnují tedy jak občany ČR, tak zahraniční návštěvníky.

Mobilní turistický web

Kromě tohoto offline průvodce je k dispozici na adrese http://m.svitavy.cz také tzv. mobilní turistický web, který v podstatě nabízí stejný obsah a funkce jako popsaný průvodce, ale funguje v jakémkoliv mobilním prohlížeči s internetovým připojením. To znamená, že je možné jej spustit na jakémkoliv chytrém telefonu bez nutnosti jakékoliv instalace. Speciální funkcí tohoto webu je, že pokud jej uživatel otevře v chytrém telefonu, který disponuje jedním z 3 výše uvedených operačních systémů, webová aplikace mu automaticky nabídne možnost instalace mobilního průvodce pro jeho konkrétní operační systém.

WiFi hotspoty ve městě

V rámci realizovaného projektu byly dále zřízeny bezplatné WiFi hotspoty, které mají pomoci s distribucí mobilního průvodce zejména mezi návštěvníky města, a to konkrétně v místech, kde dochází ke koncentraci většího množství návštěvníků města.

 
< Předch.   Další >