cestovni-ruch.czCOT BusinessCOT mediaCZeCOT.infoWMP.czXMLevents

Hlavní stránka

Prezentace Českého dědictví UNESCO na dotykových obrazovkách

E-mail
Sobota, 21 únor 2009

Jedním z vhodných způsobů prezentace v oblasti cestovního je užití dotykových obrazovek. Zjednodušeně se dá říci, že vlastně nahrazují člověka podávající nějaké informace. Proto i nejčastějším typem užití jsou informační kiosky, které jsou umisťovány v blízkosti turistických informačních center a slouží návštěvníkům v případech, kdy je infocentrum uzavřené. Setkat s nimi je možné i na některých turistických cílech a v poslední době se „dotykovky" čím dál častěji objevují také v rámci stánků na výstavách a veletrzích. Interaktivita, multimediálnost a také často i jistá zvědavost z neznámé věci některé návštěvníky zaujme více než tištěné propagační materiály.

Pro prezentaci prostřednictvím dotykové obrazovky se díky získanému grantu z Ministerstva kultury ČR rozhodlo i sdružení České dědictví UNESCO a s první instalací se návštěvníci již mohli setkat na veletrhu Holidayworld v Praze.  Vzhledem k tomu, že naše společnost je pro sdružení již dodavatelem webových stránek, logický výběr při hledání výrobce multimediální prezentace pro dotykové obrazovky padnul právě na nás.

I přes velmi nízkou zkušenost s podobnými projekty pouhý týden firmě postačil k tomu, aby prezentaci vyrobila a zpřístupnila v rámci nově zakoupeného zařízení. To sestává z masivního železného stojanu s uzamykatelnou schránkou pro notebook, na který je dotyková obrazovka (v provedení antivandal) připojena. Kromě napájení v podstatě již nic dalšího nepotřebuje.

Vzhledem k požadavku, aby prezentace maximálně využila obsahu ze současných webových stránek a poměrně nízkému času na realizaci, firma se rozhodla  prezentaci vytvořit jako klasické webové stránky, které po odladění na webu byly zpracovány do offlinové verze a uloženy na zmíněný notebook. Prezentace je 11-jazyčná, což umožňuje možnost užití na veletrzích téměř po celém světě.

Ukázka multimediální prezentace sdružení České dědictví UNESCO na dotykové obrazovce

Vše pak ještě shrnuje projektový manager společnosti Vít Pechanec: „Pro nás to byla velmi zajímavá zkušenost. V podstatě máte za úkol vytvořit maximálně jednoduchý web, orientovat se na něm musí kdokoliv a ten nemůže k navigaci použít nic kromě prstu. Sám jsem na veletrhu u stánku byl a když jsem sledoval jednotlivé uživatele, jak prezentaci ovládají, s potěšením musím konstatovat, že z těch, co jsem pozoroval, se nikdo neztratil a bez problému si procházel prezentace jednotlivých UNESCO míst a památek, spouštěl videoprezentace, zvětšoval fotky ve vcelku rozsáhlých fotogaleriích apod. Do budoucna bychom rádi doplnili i letecké virtuální prohlídky, čímž by se ještě zvýšila atraktivnost celé prezentace. Co krásnějšího může být než se podívat na některou UNESCO památku z ptačí perspektivy?"
 
< Předch.   Další >