cestovni-ruch.czCOT BusinessCOT mediaCZeCOT.infoWMP.czXMLevents

Hlavní stránka arrow Aktuality arrow Propagace filmového turismu východních Čech v elektronických médiích

Propagace filmového turismu východních Čech v elektronických médiích

E-mail
Pátek, 18 říjen 2013

O filmovém turismu se mezi odborníky v cestovním ruchu v českých luzích a hájích mluví intenzivně více jak jeden rok. Jeho podporou se kromě jiných začal zabývat i region Východní Čechy prostřednictvím své Destinační společnosti Východní Čechy. Pojďme si představit aktivity na podporu filmového turismu, které jsou na jeho území realizovány.

Po stopách filmařů

Po stopách filmařů Pardubického kraje - titulka brožury.Uvedený nadpis je označením projektu, který realizuje v letošním roce zmíněná destinační společnost díky spolufinancování Operačním programem přeshraniční spolupráce Česká republika - Polská republika 2007-2013 - Fond mikroprojektů v Euroregionu Glacensis. V rámci projektu bylo realizováno množství aktivit v oblasti tištěných médií (vydání brožury a trhací turistické mapy s vyznačením významných filmových míst v české a polské jazykové mutaci), zorganizován press/fam trip a prezentační akce, ale naši pozornost chceme v tomto článku zaměřit především na webovou prezentaci filmových míst realizovanou v rámci oficiálního turistického portálu Pardubického kraje Vychodni-Cechy.info.

Na nově vytvořené stránce www.vychodni-cechy.info/po-stopach-filmaru/ byla zpřístupněna listovací elektronická podoba vydané brožury a seznam 42 filmů, které byly na území Pardubického kraje filmovány. Na stránce je uveden odkaz na možnost zobrazení všech filmových lokací souhrnně na jedné mapě.

Kromě výše uvedeného stránka také nabízí 3 doporučené turistické programy, které jsou sestaveny právě pro milovníky filmového plátna a kteří chtějí místa poznat fyzicky. Program „Město Dobrých rodáků " provází městem Bystré, k dispozici je dále program po pohádkových místech Pardubic a Veselého kopce a stranou ani nezůstaly Orlické hory a Podorlicko se svým programem „Literární a filmové šlápoty Orlických hor a podorlicka ".

Prezentace každého filmu na portálu obsahuje základní popis, odkazy na prezentaci v rámci portálu CSFD.cz a Filmovamista.cz, seznam filmových lokací s jejich zákresem na mapě, propojení na regionální osobnosti, pokud se na filmu podíleli jako herci či režiséři, a obrázkové záběry z filmu, pokud je bylo možné získat. Právě jejich získání se ukázalo jako poměrně komplikované a ne ke všem filmům se podařilo získat souhlas s užitím filmového záběru či alespoň filmového plakátu.

Výjimkou byl však film Všichni dobří rodáci, kde jsme díky vstřícnosti Asociace českých filmových klubů získali záběry z filmu nejen v podobě obrázků, ale také i celých filmových sekvencí. Film byl nedávno digitálně restaurován („očista" mimochodem trvala neuvěřitelných tři tisíce hodin práce) a v nové podobě byl prvně k vidění 29. června 2013 na Mezinárodním festivalu v Karlových Varech.

S chytrým telefonem za filmem Všichni dobří rodáci

Logo GEOFUN. A právě na motivy tohoto legendárního filmu Všichni dobří rodáci vznikla navíc ještě unikátní geolokační hra v rámci zábavné mobilní aplikace GEOFUN. Ta provází turisty podobně jako vytvořený turistický program po stopách filmu v Bystrém, avšak výrazně zábavnější a interaktivnější formou. „Bez Bysteráků a okolních by nikdy nemohli Rodáci být", poznamenal k tématu režisér filmu Vojtěch Jasný, jehož komentáře jsou nedílnou součástí této hry.

Vše začíná u Stromu rodáků s výhledem na městečko. Aplikace vás zde přivítá, poví vám nemálo zajímavého z filmu, ukáže známé záběry z něho (konkrétně tedy vždy ze stejného místa, kde se nacházíte) a přidá komentář pana režiséra: „Mám několik domovů, jeden je v New Yorku, Central park, mám blízko pěkný byt v šestém patře, kam za mnou chodí veverky, to jsou moji kamarádi. V Praze Karlův most, tam ale zatím nebydlím (s úsměvem). Další v Bystrém je to Strom rodáků. Rád se k němu vracím." Postupně jste pak ve hře navigováni po Bystrém a poznáváte další střípky ze zákulisí natáčení filmu. Po úspěšném dokončení procházky s chytrým telefonem v ruce následuje odměna, a to v podobě pikantních informací o režisérovi Vojtěchu Jasném, které jste se dosud nikdy nedočetli. Co myslíte, fandí Spartě nebo Slavii? Víte o tom, že film byl až na stole prezidenta? A víte kterého

Aplikace je soutěžního charakteru. Celé putování je tedy doprovázeno i otázkami, takže se vyplatí na film dopředu podívat. S trochou více úsilí lze pak vyhrát zajímavé ceny (více informací na www.ceskomoravskepomezi.cz/geofun).

 

GEOFUN - Všichni dobří rodáci.

 

 
< Předch.   Další >