cestovni-ruch.czCOT BusinessCOT mediaCZeCOT.infoWMP.czXMLevents

Hlavní stránka arrow Aktuality arrow Tourmapy.cz v roce 2013

Tourmapy.cz v roce 2013

E-mail
Středa, 18 prosinec 2013
Logo Tourmapy.cz

Když jsme o turistickém mapovém portálu Tourmapy.cz psali naposledy, informovali jsme o historicky prvním zmapováním linek cyklobusů na území Česka . V druhé půli tohoto roku jsme nezaháleli a pilně pracovali na zpracování dalšího zajímavého turistického obsahu a přidali také něco málo nových funkcí na portálu. Pojďme si  to vše postupně hezky představit...

Historicky první zmapování jezdeckých tras ČR

Počátek jezdeckého sportu je u nás dle Wikipedie datován do roku 1891, kdy byl založen jezdecký spolek pražského Sokola. Od té doby se nejen výrazně rozvinul jako sport, ale stal se poměrně oblíbenou aktivitou v oblasti aktivního trávení volného času. Mimochodem víte, že jezdectví je jediný olympijský sport, kterého se aktivně zúčastňují společně s lidmi zvířata? (zdroj: Wikipedia)

Jezdecký cestovní ruch (též hipoturistika či hippoturistika) je realizován vyjížďkami v okolí jezdeckých stanic na zde zapůjčených koních (zpravidla s průvodcem), to včetně těch kočárových na koňských povozech, a nebo putováním na koních, kde zmíněné stanice slouží zejména pro přespávání. Právě k tomuto putování nejčastěji slouží značené jezdecké trasy. 

První úsek jezdecké trasy byl v rámci prvního školení značkařů jezdeckých stezek, uspořádaného na Chatě Pod Kletí ve spolupráci s Klubem českých turistů, vyznačen nově zavedeným typem značení 6. srpna 2005 po úbočí hory Kleť na Českokrumlovsku v CHKO Blanský les. Od té doby se síť jezdeckých tras v Česku významně rozvinula.

A protože tuto síť na našem území ještě nikdo detailně nezmapoval, rozhodli jsme se pustit do tohoto náročného úkolu. Náročnost je dána především faktem, že značení není centrálně koordinované a provádí jej nejčastěji s využitím metodiky Klubu českých turistů rozličné subjekty, jako jsou samotné jezdecké objekty, občanská sdružení či místní destinační managementy.

Ukázka jezdeckého značení - zdroj Wikipedia. Barva značek bývá rozlišována obdobně jako u pěších tras:

  • červená: páteřní stezky
  • modrá: oblastní stezky, propojují zejména zajímavá místa v okruhu cca 30 km od jezdecké stanice.
  • zelená: trasy pro méně zdatné jezdce nebo jezdce s průvodcem v okruhu cca 10 km od jezdecké stanice
  • žlutá: propojovací stezky (k jezdecké stanice nebo mezi dvěma stezkami)

Zdroj: Wikipedia

Na turistickém mapovém portálu Tourmapy.cz jsme zmapovali nejen trasy vhodné pro jízdu na koni (značené barevným kruhem na bílém čtvercovém podkladu), ale také jízdárenské okruhy pro komerční jezdeckou turistiku (značené barevným symbolem podkovy na bílém čtverci) a městské jezdecké okruhy.

U tras, kde bylo dostatek informací, jsme zpracovali i popis trasy uvádějící její náročnost, bližší informace o značení a možnosti průjezdu povozem případně i informace o sezónnosti trasy. Pokud se nám nepodařilo zjistit způsob značení, na portálu je zobrazena hnědou barvou.

Celkem se nám podařilo zmapovat téměř 4800 kilometrů. Pokud by se někdo rozhodl je všechny projet, tak při klusu koně by mu to trvalo více jak 13 dní, a to by musel klusat nonstop.

První digitalizace jezdeckých tras v naší společnosti proběhla již v roce 2009, a to na území Pardubického kraje primárně pro oficiální turistický portál Vychodni-Cechy.info, který jako jeden z prvních krajů toto značení na svém území zrealizoval. Zmapované území v loňském roce pak doplnila Vysočina. Jak připojená mapka ukazuje, poměrně hustou sítí jezdeckých tras disponuje kromě těchto dvou krajů také jižní Čechy, západní a jižní střední Čechy a Jeseníky.

Mapa Česka se zákresem jezdeckých tras na portálu Tourmapy.cz


Na těchto trasách, ale samozřejmě i mimo ně, funguje řada rančů, jízdáren, jezdeckých stájí a klubů, jezdeckých resp. koňských stanic či chcete-li hipostanic, které poskytují služby veřejnosti v oblasti jezdeckého cestovního ruchu. V rámci provedeného sběru se nám podařilo zmapovat cca 1540 těchto jezdeckých objektů.

Vodácké řeky a potoky zdigitalizovány

Administrátoři v naší firmě se letošní podzim nezabývali jen digitalizací jezdeckých tras, ale také se zaměřili i na jiné oblasti aktivního vyžití. Velmi populárním je v naší zemi vodáctví. Proto jsme se rozhodli ve spolupráci s Raft.cz zpřístupnit na portálu Tourmapy.cz všechny vodácké řeky a potoky, které specializovaný vodácký server Raft.cz eviduje. Těch je aktuálně celkem 137 a celková délka toků, které lze sjíždět a které jsme zdigitalizovali, je 6676 kilometrů.

Na tocích jsou vyznačeny i jednotlivé jezy (zobrazí se až při větším přiblížení mapy). Jednotlivé toky mají vlastní prezentace, kde je naznačen i spád řeky a kde uživatel nalezne odkaz na příslušnou stránku Raft.cz s detailními informacemi o aktuální sjízdnosti včetně historie.

Mapa Česka se zákresem vodáckých řek a potoků na portálu Tourmapy.cz

Nechybí ani přístaviště a lodní doprava

Ne každý má odvahu a věk na to, aby se posadil do nestabilní kánoe či raftu. Pro tyto osoby a samozřejmě nejen pro ně jsme zmapovali necelých 200 přístavišť, 55 linek lodní dopravy na celkové délce přes 750 km a navíc ještě 28 přívozů. U přístavišť jsou evidovány webové stránky provozovatelů, kteří daného přístaviště využívají, u mnohých linek jsou pak uvedeny i odkazy na jízdní řády.

Mapa linky lodní dopravy na Brněnské přehradě na portálu Tourmapy.cz

Turistické výletní vláčky také zmapovány

Z dopravních prostředků se opět vraťme na souš. Především u dětí bodují různé výletní vláčky, ať už na kolejích (často na úzkorozchodné trati tažené historickými lokomotivami), či jako silniční dopravní prostředky, které často vláček jen připomínají (např. jako u Punkevních jeskyní). Právě atraktivnost této přepravy nás přesvědčila ke zmapování. V současné chvíli evidujeme celkem 24 tras v celkové délce 383 kilometrů. Na trasách jsou samozřejmě zaznačeny jednotlivé stanice.

Mapa Mladějovské úzkorozchodné dráhy na portálu Tourmapy.cz

Je libo stezky pro inline bruslení ?

Čím dál populárnější u českého ale i zahraniční obyvatelstva je jízda na inline kolečkových bruslích. Zmapovat vhodná místa pro inline bruslení rozhodně není myšlenka nová (existují na to specializované portály), nicméně my jsme se rozhodli jít trochu jinou cestou, a to tak, že jsme se rozhodli vybrat pouze opravdu kvalitní a bezpečná místa, tedy kde se nevyskytuje provoz motorových vozidel (či jen velmi omezeně se zákazem vjezdu běžným vozidlům) a stezka má dostatečně kvalitní povrch pro jízdu na kolečkových bruslích nebo kolečkových lyžích.

Zaměřili jsme se zejména ty stezky, kde je vyloučen vstup chodců (stezky pro cyklisty) či dokonce i cyklistů, tedy stezka je určena výhradně či jen vyčleněným samostatným pruhem pro inline bruslení. Stranou nezůstaly ani kryté dráhy pro inline bruslení, které se postupně v rámci Česka objevují. V popisu stezek, pokud informaci zjistíme, uvádíme šířku komunikace, náročnost a upozornění na nebezpečné úseky (křížení se železnicí, nebezpečná stoupání/klesání apod.) případně informace o úklidu stezky (její zametání).

V polovině měsíce listopadu máme zmapováno přes 250 stezek o celkové délce 930 kilometrů.

Mapa inline bruslařských stezek v oblasti Podorlicka na portálu Tourmapy.cz

Pro zimu nové zimní mapy

Skvělou zprávu přinesla společnost Seznam, když oznámila spuštění a zpřístupnění v API rozhraní nové zimní mapy. Citujeme z jejich blogu: "Nové mapové podklady jsou výjimečné nejen svojí podrobností, ale hlavně doplňkovým obsahem. Běžkaři zde najdou informace o trasách, jejich odlišení podle druhu (páteřní magistrály, udržované stopy, turistické stopy, závodní tratě), horské tyčové značení a dokonce němé značky Krkonoš. Ve speciální zimní úpravě se nezapomnělo ani na fanoušky sjezdového lyžování. Mapy.cz u lyžařských areálů znázorňují vedení vleků a trasy jednotlivých sjezdovek včetně jejich odlišení podle barvy a obtížnosti. Zároveň informují o tom, zda má sjezdovka nebo vlek nějaké obecně užívané jméno, či zda jsou v noci osvětlené. V mapě uživatelé najdou i známé snowparky, bobové dráhy a také tolik potřebná parkoviště, aby věděli, kde mohou odložit čtyřkolé členy rodiny."

Nové zimní mapy byly zpřístupněny na turistickém mapovém portálu Tourmapy.cz (zde nahradily i naši vlastní vrstvu zimních běžeckých tras) a postupně budou dostupné i na regionálních turistických portálech.

Nové zimní mapy na turistickém mapovém portálu Tourmapy.cz.

A to rozhodně není vše...

Kromě uvedeného dále pracujeme na digitalizaci naučných stezek. Sice již máme zmapováno na 5177 kilometrů, ale rozhodně to ještě není číslo konečné.

Pozornému návštěvníkovi portálu Tourmapy.cz nemohlo pak také uniknout pár nových položek, které se objevily v pravé liště mezi možnostmi, co zobrazit na mapě.

Jedna z nich je „Restaurace s denním menu", která zobrazuje vrstvu restaurací poskytující informace o denním menu, a to především prostřednictvím partnerského portálu Lunchtime.cz, který se na sběr těchto dat specializuje.

Další možností je také zobrazení míst, tzv. geosrand, v rámci naší nové geolokační hry GEOFUN, kterou jsme si obšírně představovali v předchozích vydáních časopisu.

Nový obsah a data, to není jen to, co se na portálu v tomto roce nově objevilo. Velkou radost nám udělalo zlepšení optimalizace vykreslování tras. Nyní by již měl odpadnout problém, který se objevoval u některých návštěvníků a především v prohlížeči Internet Explorer.

 

Máte také zájem mít na vašem turistickém portálu mapy s takovým obsahem a funkcemi ? Neváhejte nás kontaktovat.
 
< Předch.   Další >